Środowisko, nawożenie, woda - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Środowisko, nawożenie, woda

Nawet 200 tys. zł dotacji na magazynowanie deszczówki przez rolników

Polskie rolnictwo musi mierzyć się z problemem suszy. Jednym z rozwiązań łagodzących jej skutki ma być możliwość zagospodarowania wody deszczowej w gospodarstwach rolnych. Na co rolnicy dostaną dotację?

czytaj więcej

Polska ruletka z nawozami. Kto zyskał, a kto stracił na wahaniach cen nawozów?

Rolnicy, którzy nie zaopatrzyli się jeszcze w nawozy azotowe, mają duży dylemat: kupować czy czekać, aż ceny nawozów jeszcze spadną. Wśród naszych Czytelników są też tacy, którzy kupili nawozy przed obniżką. W podobnej sytuacji znalazło się też wielu uczciwych dystrybutorów. Zarówno rolnicy, jak i oni plują sobie teraz w brodę. Trudno było bowiem przewidzieć, kiedy i czy w ogóle nawozy zaczną tanieć.

czytaj więcej

Oświadczenie zamiast zdjęcia geotagowanego. Kiedy rolnik skorzysta z odstępstwa?

Rolnicy, którzy w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowego zobowiążą się do wymieszania obornika z glebą w ciągu 12 godzin lub precyzyjne stosowanie gnojowicy musi zrobić zdjęcie geotagowane. Bez tego nie dostanie dopłaty do ekoschematu. Jednak zamiast zdjęcia można przesłać do ARiMR tylko odpowiednie oświadczenie. Kiedy rolnik może z tego skorzystać?

czytaj więcej

Ekoschematy: Jak zrobić zdjęcia geotagowane, żeby udowodnić wymieszanie obornika z glebą?

Jeszcze rolnik czy już fotograf? Rolnicy, którzy w ramach ekoschematu rolnictwo węglowe wybiorą praktykę wymieszanie obornika z glebą lub stosowanie gnojowicy dość dużo czasu spędzą na robieniu zdjęć i ich wysyłaniu do ARiMR. Ile zdjęć geotagowanych i z jakich ujęć musi wykonać rolnik, żeby dostać dopłaty?

czytaj więcej

Gdzie rolnicy mogą już nawozić pola azotem? Aktualna mapa powiatów

Już w niemal 100 powiatach rolnicy mogą wyjechać w pole z nawozem azotowym zgodnie z nowymi elastycznymi terminami nawożenia. Jak wygląda aktualna lista i mapa powiatów, w których już można nawozić?

czytaj więcej

Nowy program azotanowy już obowiązuje. Kiedy rolnik może wjechać z nawozem na pole?

Już obowiązuje nowy program azotanowy. Najważniejsze na ten moment zmiany dla rolników dotyczą możliwości stosowania nawożenia azotem już w lutym, zamiast, jak było dotychczas, dopiero w marcu. Kiedy dokładnie rolnik będzie mógł wyjechać w pole z nawozem? Od czego będzie zależało nawożenie na wiosnę?

czytaj więcej
r e k l a m a

KE ostro skrytykowana za pomysł redukcji zużycia pestycydów. Ile rolnictwo może na nim stracić?

Europosłowie nie zgadzają się na redukcję stosowania środków ochrony roślin aż o połowę i zarzucają Komisji Europejskiej, że nie sprawdziła, jak ograniczenia wpłyną na rolnictwo i na dochody rolników. W ogniu krytyki znalazł się także brak wyliczeń o ile zdrożeje żywność.

czytaj więcej
Prawo wodne

Korzystne nowelizacje w prawie wodnym

Dzięki najnowszym modyfikacjom przepisów prawa wodnego, rolnicy są zachęcani do retencjonowania wody na terenie swoich gospodarstw. Normy zawarte w ustawie zostały znacznie uproszczone. Kluczowe kwestie dotyczą modernizacji systemów melioracyjnych bez zbędnych formalności i utrudnień administracyjnych, oraz możność wykonania stawów retencyjnych o powierzchni nawet do 5000 metrów kwadratowych oraz 4 metrów głębokości jedynie na zgłoszenie.

czytaj więcej
Prawo nawozowe

Hodowcy razem apelują do Ministra

Największe krajowe organizacje hodowców zwierząt gospodarskich apelują do ministerstwa rolnictwa w sprawie nowelizacji przepisów tak, aby w sytuacji kryzysowej zwiększyć dostępność nawozów naturalnych. A uwolnienie rynku nawozów może mieć kluczowe znaczenie w ograniczaniu kosztów produkcji roślinnej.

czytaj więcej

Co z dopłatami do nawozów? KE obiecuje pomoc rolnikom, ale nie takiej jak oczekiwali

Komisja Europejska przedstawiła plan REPowerEU, który ma uniezależnić Unię od rosyjskiego gazu, węgla i ropy. Ważna rolę w tym procesie mają odgrywać rolnicy i biogazownie rolnicze. KE zapewniła także, że państwa członkowskie będą mogły stosować pomoc dla przedsiębiorców i rolników dotkniętych wysokimi cenami energii. A jaka jest decyzja KE w sprawie dopłat do nawozów?

czytaj więcej

Ceny nawozów znowu gwałtownie rosną. A dopłaty do nawozów znikają

W niektórych punktach nawozy zdrożały nawet o 150 zł/t. Co prawda premier obiecuje rolnikom dopłaty do nawozów, ale posłowie z jego partii nie zgodzili się na umieszczenie w budżecie środków na to wsparcie. Z czego więc rząd zamierza wypłacić rolnikom dotacje? Czy to tylko puste obietnice?

czytaj więcej

RAPORT z rynku nawozów: wywiady, analizy, prognozy

Eksperci rynków rolnych opracowali specjalny raport dla rolników dotyczący sytuacji i prognoz dotyczących cen nawozów mineralnych. W ostatnich miesiącach każdy rolnik odczuł jak bardzo nawozy zdrożały. W naszym raporcie wyjaśniamy z czego wynikają podwyżki, czy w najbliższym czasie należy spodziewać się kolejnych wzrostów cen nawozów oraz czy ceny zbóż pozwalają zrekompensować wy wyższe wydatki.

czytaj więcej
ŁADOWANIE

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)